předmětová Komise biologie a chemie

Gymnázium ivana olbrachta semily

PRO MATURANTY

maturitní témata zveřejněna na stránkách GIO

přírodovědci.cz


návštěvnost...

TOPlist 

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2018

V jednom z dubnových víkendů se trojčlenná hlídka GIO zúčastnila Ekologické olympiády 2018, konané v areálu parku v Zákupech na Českolipsku. Ekologická olympiáda je tradiční celostátní soutěž středoškoláků zaměřená na porovnání znalostí a dovedností v oblasti ekologie, ochrany přírody a péče o životní prostředí. Klade důraz na praktické využití znalostí a dovedností při řešení konkrétních problémů a na rozvoj týmové spolupráce. Pořadatelem Ekologické olympiády je Český svaz ochránců přírody (ČSOP), spoluvyhlašovatelem je Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy.

Na Ekologické olympiádě soutěží tříčlenné týmy středoškoláků, které reprezentují vysílající subjekt (převážně střední školu). Na všech úrovních se soutěž skládá z části prověřující znalosti (testy, poznávání přírodnin, …) a z části prověřující dovednosti. Součástí prověřování dovedností je vždy jeden či více praktických úkolů využitelných pro ochranu přírody a životního prostředí. Alespoň část úkolů probíhá (od krajské úrovně) vždy v terénu. Soutěž je často doplněna o další doprovodné části a programy. Soutěžní testy i splnění a prezentaci zadaných úkolů hodnotí vždy vícečlenná odborná porota. Hlídka soutěžila ve složení Tony Šimek, Matyáš Vízner a Matěj Karpíšek všichni z 5.O. Letos se našim studentům podařilo ve velké konkurenci obsadit 10. místo z 12 hlídek z různých škol Libereckého kraje.


EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2017

...tohoto ročníku se GIO neúčastnilo. Snad v příštích letech???

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2016

...tohoto ročníku se GIO neúčastnilo. Snad v příštích letech???

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2015

...tohoto ročníku se GIO neúčastnilo. Snad v příštích letech???

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2014

...tohoto ročníku se GIO neúčastnilo. Snad v příštích letech???

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2013

Ve dnech 26. 4. až 28. 4. se trojčlenná hlídka GIO zúčastnila Ekologické olympiády 2013, konané v areálu ZŠ Osečná. Hlídka soutěžila ve složení Vendula Koublová, Jiří Lampa a Jan Velebný všichni ze 7.O. Letos se našim studentům podařilo ve velké konkurenci obsadit 9. místo z 11 hlídek z různých škol Libereckého kraje.

  

(foto: Jan Velebný)

RAM

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2012

...tohoto ročníku se GIO neúčastnilo.

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2011

Ve dnech 15. 4. až 17. 4. se dvě trojčlenné hlídky GIO zúčastnili Ekologické olympiády 2011, konané v Ondříkovicích. První hlídka soutěžila ve složení Kateřina Mašková, Zuzana Zajícová a Vojtěch Burián (všichni 7.O) druhá hlídka ve složení Ludvík Pohořalý, Jiří Polák a Václav Štefan (všichni 3.). Letos se našim studentům nedařilo jako v loňském roce a přání z loňského roku se nenaplnilo. Celkově 1. hlídka skončila na 8. místě a 2. hlídka na 9. místě z 9 hlídek z různých škol Libereckého kraje.

RAM

EKOLOGICKÁ OLYMPIÁDA 2010 aneb "PŘÍRODA SI PORADÍ"

Ve dnech 23. 4. až 25. 4. se dvě trojčlenné hlídky GIO zúčastnili Ekologické olympiády 2010, konané v malé obci Višňová při polských hranicích v nadmořské výšce 228 metrů v údolí říčky Smědé. První hlídka soutěžila ve složení Kateřina Mašková, Zuzana Zajícová a Vojtěch Burián (všichni 6.O) druhá hlídka ve složení Ludvík Pohořalý, Jiří Polák a Václav Štefan (všichni 2.). Během pátečního večera absolvovali soutěžící test zaměřený na ekologii a ochranu životního prostředí. Každý v hlídce psal svůj test a výsledné hodnocení bylo průměrným bodovým ziskem všech tří soutěžících. Po noclehu v místní tělocvičně a snídani (zajištěna ve školní jídelně ZŠ a MŠ Višňová) byl soutěžícím zadán praktický úkol. Na dvou zkoumaných lokalitách (rozbořená polská vesnice, a haldy z hnědouhelných dolů) bylo nutno provést komplexní terénní průzkum, následně zhodnotit problematiku dané lokality a navrhnout zlepšení. Obě hlídky se s tímto úkolem popasovaly skvěle a jejich následná prezentace a obhajoba projektu před odbornou porotou sklidila úspěch. Výsledky jsou vynikající chlapci z 2. ročníku porotu nejenom přesvědčili o svých kvalitách, ale také nesmírně pobavili výroky o "druhohorních sedimentech" (pozn. druhohorní sediment = 40letá výsypka z dolů), či modrém igelitovém pytli o kterém "nikdo neví jestli tam je od včerejška nebo deset let", nálezem boty která byla identifikována jako "předválečná" atd. Celkově tedy tato hlídka skončila na 8. místě z 11 hlídek z různých škol Libereckého kraje. Hlídka druhá skončila ještě lépe a to na 4. místě se ztrátou pouhých 1,7 bodu na bronzové umístění. I tato hlídka zaslouží veliké uznání, protože jejich nápady a obhajoba projektu zapůsobila na odbornou porotu natolik, že téměř neměla doplňující či "zvídavé" otázky. Všichni účastníci byli se soutěží spokojeni a domů si odvezli i hodnotné ceny (odbornou literaturu, atlasy,...). Příští rok organizátoři uvažují o realizaci dalšího ročníku Ekologické olympiády na území semilského okresu. Budeme se těšit na příští ročník a doufáme, že se nám na "domácí" půdě bude dařit ještě lépe.

FOTOGALERIE

RAM

o nás...

Vítejte na stránkách předmětové komise biologie a chemie na Gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech. Budou se zde objevovat informace a materiály nejen pro studenty GIO, ale i pro širokou věřejnost. Doufáme, že se Vám budou stránky líbit a že zde naleznete vše potřebné.

PODPOŘTE NÁS

kde NÁS NAJDETE?

Gymnázium Ivana Olbrachta Semily
Nad Špejcharem 574
Semily 513 01
(+420) 481 622 544


www stránky GIO


NAPIŠTE NÁM

Copyright © 2013-20. All Rights Reserved.